Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co można załatwić uchwałą Rady Ministrów

03 sierpnia 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

W Polsce umiera podział na prawo powszechnie obowiązujące i prawo wewnętrzne. Okazuje się, że uchwałą Rady Ministrów można właściwie zastąpić ustawę. Nie jest to korzystne dla samorządów.

Kształtując system źródeł prawa w przepisach konstytucji z 1997 r. ustrojodawca wyraźnie rozgraniczył w niej źródła prawa powszechnie obowiązującego (konstytucję, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia i akty prawa miejscowego) od źródeł prawa wewnętrznego (uchwały i zarządzenia). Przy czym w art. 93 ust. 1 konstytucji wyraźnie zastrzeżono, że akty prawa wewnętrznego obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu takie akty.

Podział ten jest oceniany pozytywnie jako jedna z formalnych gwarancji praw i wolności jednostek. W systemie źródeł prawa ukształtowanym w 1997 r. funkcjonuje zasada, zgodnie z którą, to przepisy ustaw wpływają na prawa, wolności i obowiązki jednostki. Przepisy aktów wykonawczych wydawanych na podstawie ustaw rozstrzygają o uprawnieniach jednostek tylko w zakresie określonym w upoważnieniu ustawowym.

Samorządowi beneficjenci

Swego rodzaju beneficjentami tego podziału są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy, powiaty i województwa wykonują władzę publiczną – w znacznej części na własną odpowiedzialność – będąc przy tym jednostkami niepodlegającymi organizacyjnie administracji rządowej. Konstytucja w art. 165 ust. 2 przewiduje wprost, że samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej. Jednocześnie, stosownie do art. 171 konstytucji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12029

Wydanie: 12029

Spis treści
Zamów abonament